Z laktační cysty se nakonec vyklubal zhoubný nádor prsu

Paní Silvie si ve 38. týdnu těhotenství našla malou bulku v pravém prsu. Na sonografii si mysleli, že jde o laktační cystu, jejíž nález není v období těhotenství ničím neobvyklým. I přes to ji lékaři po porodu raději poslali na biopsii. Ta bohužel potvrdila, že jde o zhoubný nádor prsu.

„Po porodu jsem měla pro jistotu přijít na biopsii. Když jsem si měsíc po narození syna šla pro výsledky, ani ve snu mě nenapadlo, že se bude jednat o zhoubný nádor,” začíná své vyprávění paní Silvie, maminka dnes ročního Matyáška, která společně s manželem Miroslavem, žije v Tišnově. “Týden po výsledcích jsem absolvovala první chemoterapii. Musela jsem kvůli tomu přestat kojit, což pro mě byla jedna z nejtěžších věcí, ale bylo potřeba zahájit léčbu co nejdříve, protože nádor rychle rostl,“ dodává.

Nyní má paní Silvie za sebou chemoterapii. „Koncem ledna jsem byla na operaci, kdy mi odebrali kus prsu a nakonec i všechny uzliny v pravém podpaží. Od poloviny dubna jsem podstoupila pět týdnů ozařování,“ vypráví s tím, že doufá, že tím to pomalu vše již skončí. „Přibližně dva měsíce po operaci už jsem byla schopná lehce hýbat rukou. Nesmím ji ale přetěžovat, jinak mě hodně bolí. Ruku musím už navždy šetřit, když jí budu přetěžovat, hrozí vznik lymfedému, otoku. Jsem pravák, tak je to trochu složitější. Bohužel tím, že museli vzít všechny uzliny, budu muset být opravdu hodně opatrná,“ vysvětluje další úskalí, se kterými se musí potýkat.Jak paní Silvie sama popisuje, má lepší a horší dny. V ty lepší je spokojená a šťastná máma. V těch horších bojuje sama se sebou. „V hlavě se mi promítne několik posledních měsíců a spousta otázek. Právě v tyhle dny si uvědomím, že mám kolem sebe úžasné lidi, kteří tu jsou pro mě. Mám skvělou rodinu, kamarády a také Dobré anděly z nadace Dobrý anděl, kteří nám vypomáhají finančně. S vámi všemi kolem sebe to všechno zvládnu. Ještě stále bojuji s neuropatií, mám skoro pořád necitelné prsty, zhoršil se mi zrak, občas mě hodně bolí klouby a mám hodně suchou kůži. Ale s pomocí vás všech to prostě dám. Proto bych vám chtěla moc poděkovat,“ dodává.

Nadace Dobrý anděl, která paní Silvie podporuje, pomáhá rodinám s dětmi, kde se rodič nebo dítě potýká s vážným onemocněním. Jestli znáte někoho ve svém okolí, kdo by takovou pomoc potřeboval, doporučte jim ji. Pokud byste se naopak chtěli stát Dobrými anděly i vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, nastavit pravidelný příkaz a začít přispívat částkou, kterou si sami zvolíte. Nadace Dobrý anděl odevzdá veškeré vaše příspěvky do posledního haléře potřebným rodinám a vy každý měsíc na svém andělském účtu můžete sledovat, které konkrétní rodině jste pomohli.